W stolicy Rosji byliśmy w sumie tylko 2 pełne dni, ale wykorzystaliśmy je na maksa. Zrobiliśmy kilkadziesiąt kilometrów na nogach i jeszcze więcej jeżdżąc metrem.

Będąc w tym mieście na górze listy do zobaczenia są oczywiście Plac Czerwony i wizytówka Moskwy – cerkiew św. Wasyla, które pokazywaliśmy w poście z pierwszymi wrażeniami z Rosji.

Dla fanów legend miejskich i historii podziemnych tuneli na pewno ciekawą sprawą będzie odkrywanie kolejnych stacji moskiewskiego metra. Ja, gdybym mogła to wlazłabym pewnie w każdy zakamarek, są nawet tzw. miejscy diggerzy, którzy na własną odpowiedzialność eksplorują metro między stacjami, oczywiście nielegalnie;) Ale co tam, bez ryzyka nie ma zabawy!

To co w Moskwie naprawdę potrafi zachwycić to architektura. Wszystko jest ogromne, wykonane z przepychem i każdy detal jest dopracowany w 200%. Warto przejść się ulicami w okolicach Placu Czerwonego, odwiedzić stary Arbat (jak to z Olkiem określiliśmy – moskiewski Monciak;)) i zobaczyć siostry i braci naszego warszawskiego Pałacu Kultury (w sumie jest ich w Moskwie siedem), który został wybudowany na ich wzór. Poza tym można powchodzić do cerkwii, znajdujących się prawie na każdym rogu – niektóre są bardzo stare i mają fajny klimat.

moskwa2dni-11-2

Pod wieczór dobrze jest się wybrać na plac z widokiem na Moskwę – Worobiowe Gory – przy Uniwersytecie MGU, który swoją drogą jest – a jakże – ogromny i przepiękny. Stwierdziłam, że ucząc się w takim mogłabym być nawet wieczną studentką.

moskwa2dni-9

Uniwersytet MGU
Uniwersytet MGU

I ostatnia rzecz, którą udało nam się zobaczyć to festiwal Circle of Lights, który odbywa się co roku we wrześniu i trwa 4 dni. W tym czasie w określonych miejscach w Moskwie od 19:30 do 23:00 wyświetlane są różne iluminacje świetlne. My trafiliśmy na pokaz na Teatrze Wielkim i naprawdę robiło to wrażenie. Cała zabawa polega na puszczaniu czegoś w rodzaju krótkich filmików, czasami dotyczących konkretnych tematów (np. Jezioro Łabędzie, bajki, kosmos, domek z kart itp.) lub po prostu zmieniających się różnych obrazów, do tego dobrana jest muzyka. Zresztą sami zobaczcie:)

moskwa2dni-03327

moskwa2dni-03311

Już niedługo opiszemy jak jechało się prawie 4 dni pociągiem i jakie historie można usłyszeć od starych Rosjan;)

(Visited 1 897 times, 1 visits today)

5 Komentarzy

 1. Karolina 6 października 2015 at 19:44

  Zdjęcia z iluminacji świetlnych świetnie Wam wyszły ? a Uniwersytet MGU wygląda imponująco ?

  odpowiedz
  1. Agata 9 października 2015 at 19:25

   Dzięki! To tylko przód Uniwersytetu. Wcześniej robiłam zdjęcie jego boku myśląc, że to przód… jest gigantyczny i z każdej strony piękny:D

   odpowiedz
 2. Maria 7 października 2015 at 18:57

  Iluminacje robią wrażenie, uniwersytet – olbrzym. Stacje metra już też obejrzałam i czuję, że muszę tam pojechać!

  odpowiedz
  1. Agata 9 października 2015 at 19:23

   Na prawdę warto, Rosja jest piękna i baaardzo różnorodna:) Niedługo pojawi się post o wyspie Olchon na Bajkale – tam dopiero jest niesamowicie!

   odpowiedz
 3. Pingback: Rosja w 4 minuty | STO historii

nie bądź wiśnia, daj znać co sądzisz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *